Fibonacci Oranları ve Sayıları Nedir?

1170 yılında Leonardo Fibonacci adında İtalyan matematikçi, bir Mısır seyahati sonrası takım esrarengiz sayılar ve keşfeder. Mısır piramitlerini incelerken bu yapıların belirli bir oranla yapıldığını keşfetmiştir. İtalyan matematikçi Fibonacci, Eski Yunanda kullanılan “Altın oran” adıyla anılan geometrik oranının bir sayı diziminde bulunduğunu keşfetmiş ve doğanın her yerinde rastlanıldığını da gözlemlemiştir. Daha sonraları bu sayılara ve oranlara Fibonacci Sayıları ve Fibonacci Oranları da denilmiştir. 1.618 ise “Altın Oran” olmaktadır.

Fibonacci sayıları 1,1ile başlar ve ilk iki sayının topamı ile devam eder; 1,1,2,3,5,8,13,21,34… Her sayı bir önceki iki sayının toplamı olmaktadır. Bu sayılar fibonacci sayıları olarak anılmaktadır. Bu sayılardaki gizem ilk 4 rakamda sonra büyük olanın küçük olana bölünmesiyle başlamaktadır. Örn; 5:3=1.666 , 13:8=1.625 13:8= 1.625. Sayılar büyüdükçe sonuçlar ortalama 1.618 etrafında olmaktadır.

Tersini yaparsak yani küçük olan sayıyı büyük olana bölersek sonuçlar 0.618 etrafında oluşmaktadır(3:5 , 5:8, 13:24 vb) . Bir basamak atlayarak büyük rakamı küçüğe bölerseniz sonuçlar 2.618 etrafında oluşmaktadır. Altın oran 1.618 olarak kabul edilmektedir.

Sanatta, insan yüzünde , doğada , göze güzel gelen her şeyde altın oran görülmektedir.

Örneğin;

Bu fibonacci sayılarının birbirlerine çarpım, bölüm ve çıkarma işlemleri neticesinde elde edilen oranlar, Fibonacci Oranları olarak bilinir.

Fibonacci Spirali ve Mona Lisa

Fibonacci sayıları ile elde edilen dörtgenlerin iç köşelerinden birbirine bağlayarak elde edilen çizgi şeklinde Fibonacci Spirali denir ve şu şekilde bir görüntü elde edilir.

Fibonacci Spirali

Oluşan diktörtgenin taban uzunluklarının birbirine oranı altın oran 1.618 olmaktadır. Bu spiralin oluştuğu her yapı göze hoş görünen olmakla birlikte doğada her alanda görülmektedir.

 

Fibonacci Spirali, sayıları, oranları

 

Mısır piramitleri gibi yapılarda da rastlanılmakta olup, çağın en önemli tablosunda da kullanılmıştır.

Fibonacci Spirali, sayıları, oranları

Leonardo Da Vinci tarafından altın oran kullanılarak yapılan Mona Lisa tablosuna baktığımızda çene ve kafa üst sınırı spiralden geçerken oranla uyum içerisindedir.

Peki bu oranların borsayla ve kripto paralarla ne ilgisi var? Ve bitcoin alım satımlarında nasıl kullanabiliriz? Bir sonraki başlığımızda detaylı anlatılacaktır.

[mks_toggle title=”Kaynaklar” state=”close “]Fibonacci Extensions
How to Use Fibonacci Extensions to Know When to Take Profit
How to Use Fibonacci Expansions
[/mks_toggle]

[mks_toggle title=”Videolu Anlatım” state=”close “][/mks_toggle]


0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Fibonacci Oranları Nasıl Kullanılır?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478